Otok Rab
Na istočnom dijelu Jadranskog mora smjestio se pravi mali biser u kojeg se mnogi posjetitelji zaljubljuju na prvi pogled. Razlog zbog čega se mnogi odlučuju svoj odmor provesti upravo na otoku Rabu upravo je spoj prirodnog bogatstva, ugodnih klimatskih uvjeta i kulturne baštine što ovu destinaciju tijekom većeg dijela godine čini pogodnom za raznolike oblike turizma. Otok ljubavi i sreće, kako ga se često naziva, svoje ime duguje ponajviše bogatstvu šuma koje prekrivaju oko 40% njegove površine – Liburni su ga davnih dana nazivali “Arba” što znači taman, zelen odnosno šumovit a grčki i rimski geografi objeručke su prihvatili i nastavili koristiti taj naziv.
Upravo je poluotok Kalifront, koji zajedno s Draškom uvalom u kojoj se nalazi naša obiteljska kuća i smještaj čini zapadnu obalu otoka Raba, jedna od najvećih šumskih zajednica hrasta crnike u Europi. Osim Kalifronta, zapadnu obalu krasi arhipelag Draške uvale kojeg čine tri nenastanjena otočića u blizini našeg smještaja: Maman, Šailovac i Sridnjak. Otočići su to na kojima ne možete pronaći ni najmanji utjecaj ljudske civilizacije pa je brojnim turistima posebno atraktivan zbog čistoće mora i morskog dna, netaknuth prirodnih plaža i uvala kao i bogate flore i faune koju možete pronaći na tom području.
Mediteranska klima koja je karakteristična za otok Rab podrazumjeva topla i ugodna ljeta i blage zime i uvelike je pridonijela bogatstvu flore i faune na ovom području što je lokalno stanovništvo jako dobro prepoznalo nastavivši tisućljetnu tradiciju uzgoja brojnih poljoprivrednih kultura kao i bavljenja stokom i izlovom ribe.
Upravo to omogućuje vama i brojnim ostalim posjetiteljima otoka da u našim restoranima uživate u domaćim specijatitetima mediteranske kuhinje i isprobate neke od lokalno prepoznatljivih ribljih i mesnih jela koja su dodatno oplemenjena domaćim maslinovim uljem !
Osim bogate flore i faune brojni ljubitelji prirode mogu uživati i u mnoštvu prirodnih plaža kojima je Rab oplemenjen a najpoznatija od njih svakako je Rajska plaža udaljena na samo desetak minuta vožnje od našeg smještaja ! Dva kilometra neprekinutog pješčanog raja strani su mediji prepoznali i nebrojeno puta svrstavali su ovu plažu među najatraktivnijim plažama u svijetu a s obližnjim otočićima, špiljom “Medova rupa” i brojnim sportsko-rekreacijskim sadržajima idealna je za posjetitelje sve životne dobi.
Rabska fjera – najatraktivniji događaj godine
Najveći i najstariji srednjovijekovni festival u ovom dijelu Europe svojevrsna je proslava više od dvije tisuće godina dugog organiziranog društvenog života na otoku, održava se svake godine od 25. od 27. srpnja i idealno je vrijeme da posjetite starogradsku jezgru ! Vizura starog grada sa svoja četiri zvonika pravi je spomenik bogatoj povijesti otoka Raba a podijeljena je na četiri glavne ulice koje označuju četiri godišnja doba: Riva, Donja ulica, Srednja ulica i Gornja ulica. One su pak “ispresijecane” s dvanaest manjih uličica koje označavaju mjesece u godini dok visina samih zvonika predstavlja prosječnu temperaturu zraka u određeno godišnje doba.
U vrijeme trajanja ovog festivala, kao i ostale dane ljetne sezone, stari grad središte je svih bitnijih zbivanja na otoku a na njegovim ulicama možete se upoznati s brojnim zanatima iz tog vremena kao što su pletenje vune, kovanje metala, klesanje kamena i brojni drugi. Na trgu svetog Kristofora, zaštitnika grada Raba, možete svjedočiti viteškim igrama i turniru u streljaštvu u organizaciji Udruge rapskih samostreličara. Na istom trgu možete pronaći i skulpture rapske pastirice Drage i Kalifronta o kojima postoji legendarna ljubavna balada. Pri kraju trga i samom ulasku u Srednju ulicu možete vidjeti bistu Markantuna de Dominisa, jednog od najpoznatijih Rabljanina prepoznatog po proučavanju utjecaja Sunca i Mjeseca na plimu i oseku kao i o tvrdnjama o postojanju datumske granice – mjesta gdje se noć pretvara u dan i gdje započinje nova godina !
Napustite li trg i nastavite li svoj put po kamenim stepenicama ulice Bobotine možete naići i na spomen ploču posvećenu kontroverznom britanskom abdiciranom kralju Edwardu VIII i njegovoj supruzi Wallis Simpson koji su otok Rab posjetili 1936. godine a mnogi će ponosni Rabljani reći kako je upravo ovdje Edward donio povijesnu odluku da ne želi biti kralj, iako za to ne postoje povijesno dokazane činjenice. Ipak, Rabljani će njegov posjet zauvijek pamtiti po, za to vrijeme, kontroverznom nudizmu u uvali Kandarola o čemu je napisan poznati mjuzikl “Kralj je gol” i koji se smatra početkom nudističkog turizma na otoku Rabu.
Stepenice će vas odvesti do Gornje ulice pri čijem se kraju nalazi crkva i zvonik svete Justine i manji trg Pjaceta na kojem možete isprobati rapski specijalitet naziva šulčić. Tijesto je to pravljeno u dubokom ulju koje se poslužuje zajedno sa slanim inćunima, domaćim pršutom ili sirom a oni najmlađi mogu probati i moderniju varijantu sa slatkim nadjevima.
Crkva i zvonik sv. Justine najkasnije je izgrađen zvonik i jedini u baroknom stilu a podignut je u čast svim poginulim i nestalim mještanima otoka Raba koji su sudjelovali u povijesnoj pomorskoj bitki kod Lepanta 1571. godine. Rapsku galiju predvodio je Ivan de Dominis a posebno se istaknuo zaboravljeni junak jedne od najvećih pomorskih bitaka u povijesti civilizacije Rabljanin Nikola Spalatin. Iako se rapska galija vratila iz bitke, od 800 sudionika čak 500 njih poginulo je ili nestalo, što je gotovo svako deseti stanovnik Raba odnosno svako drugi fertilni muškarac – što je dosta utjecalo na demografsku sliku otoka. Njima u čast 2005. godine na crkvu svete Justine postavljena je i spomen ploča.
Put vas tada može odvesti na dvije strane – ako ste ljubitelj slastica stepenice će vas dovesti do Kuće rabske torte, najprepoznatljivijeg specijaliteta Raba a ta se slastica prvi put služila 1177. prilikom posjete pape Aleksanda III i zadržala se kao posebna privilegija koja se služila samo na dvorima najbogatijih plemićkih obitelji. Danas, ova je delicija dostupna i vama a u Kući rabske torte ne samo da je možete isprobati već se možete i okušati u pravljenju ove tradicionalne rapske slastice !
Na drugu stranu Pjacete stepenice će vas odvesti do šetališta kojeg je habsburški princ Alois von Liechenstein očaran ljepotama Raba dao sagraditi početkom 20. stoljeća. Na njemu možete upoznati srednjovijekovni život rapskih ribara i zanate kao što je pletenje ribarske mreže a najatraktivije je definitivno isprobati neke od ribljih specijaliteta u takvom okruženju. Iznad samog šetališta nalazi se jedna od najljepših park-šuma na Mediteranu i najljepše djelo rapskog nadšumara Pravdoje Belija – park Komrčar. Komrčar kao perivoj stare gradske jezgre prostire se na čak 10 ha i površinom je mnogo veći od urbanog dijela nad kojim je nastao što grad Rab čini jedinstvenim na svijetu !